Campaign Heats up as AmuwoCarol2019 Draws Near
December 20, 2019
Pictures: AmuwoCarol2019
January 6, 2020

SOP Members Bag Awards at the Members After Party

After the execution of the AmuwoCarol 2019, members of the SOP Initiative round off the year with an after party on January 4, 2020.

Highlights of the party included the Feedback session and the Award Presentation.

NOMINEES and AWARD CATEGORIES were:
1. Best family – based on coordination, objectives achieved, cordiality, consistency of members
– Arts
– Music
– Tech
– Corp Affairs
– Welfare
– e05
– Admin/finance
– Human capital
– Connectcharity

2. Most improved family – based on previous compared to 2019
– Arts
– Music
– Tech
– Corp Affairs
– Welfare
– e05
– Admin/finance
– Human capital
– Connectcharity

3. MVP – all round servant-hearted and team player
– Dammy Ayetigbo (tech)
– Debra Kiroro (music)
– Esiri (arts)
– Peter Edun (corp affairs)
– Sarah Oloye (tech)

4. Most consistent male – based on 2019 attendance
– Dammy Ayetigbo (Tech)
– Esiri (Arts)
– Ose Amedu (Arts)
– Temi Adenuga (arts)
– Bolu Adegoke-Adeyemo (Music)
– Samuel Oshona (corp affairs)
– Segun Adeleke (Tech)

5. Most consistent female
– Debra Kiroro (music)
– Ore Idowu (corp affairs)
– Sarah Oloye (tech)
– Agunbiade Ibitola (arts)
– Ope (music)

6. Budding Evangelist – for inviting highest no of new members
– Peter Edun (corp affairs)
– Ose Amedu (arts)
– Ore Idowu (corp affairs)
– Iheanyi Amugo (music)
– Sarah Oloye (tech)

7. Best Newbie male – most active new member
– Peter Edun (corp affairs)
– Dammy Ayetigbo (Tech)
– Samson Ephraim (Tech)
– Felix Ndidi (corp affairs)
– Funsho Ademakinwa (Tech)
– Isreal Idinko (corp affairs)

8. Best newbie female
– Laura Oniha (corp affairs)
– Ada (human capital)
– Bunmi Dare-Ayeni (Admin)

9. Best Male (non-exco)
– Esiri
– Tobi Koya (tech)
– Bolu Adegoke-Adeyemo (music)
– Chinedu Amugo (music)
– Samuel Sunday (tech)

10. Best Female (non-exco)
– Debra Kiroro (music)
– Bolarinwa Ogundipe (music)
– Sarah Oloye (tech)
– Ore Idowu (corp affairs)
– Bunmi Dare-Ayeni (Admin)

 

WINNERS:

1. Best family – Corp Affairs

2. Most improved family – Technical

3. MVP – Dammy Ayetigbo (Technical)

4. Most consistent male – Bolu Adegoke-Adeyemo (Music)

5. Most consistent female – Ore Idowu (Corp affairs)

6. Budding Evangelist – Peter Edun (Corp affairs)

7. Best Newbie male – Dammy Ayetigbo (Technical)

8. Best newbie female – Bunmi Dare-Ayeni (Admin)

9. Best Male (non-exco) – Bolu Adegoke-Adeyemo (Music)

10. Best Female (non-exco) – Debra Kiroro (Music)

Congrats to all nominees and winners. Happy new year 2020.